Dnešní téma je úplně off-topic. Rozhodl jsem se podělit se svými zkušenostmi s teplem a zimou, a jaké triky používám, aby mi bylo pořád příjemně. Poslední vedra mě k tomu lehce inspirovala.

Upozornění: Samozřejmě jde o mé vlastní zkušenosti, berte mě s rezervou, medicínu jsem nestudoval, zkoušejte na vlastní nebezpečí!

Před asi 4-5 lety jsem na sobě zkusil experiment, a asi tři roky jsem se sprchoval jen studenou vodou. Začal jsem samozřejmě postupně, delší dobu jsem teplotu snižoval, a pak jsem jednoho dne řekl teplé vodě dost! Teprve až potom člověk zjistí, že někde teče studená, zatímco třeba u nás na bytě v Praze je to spíš ledová.

Zpočátku jde určitě o nezvyk, nicméně tělo si dokáže velmi rychle vypracovat strategii, jak se s tím vypořádat. Základním trikem je uvolnit se. Obvykle má člověk tendenci ztuhnout a „bojovat“ proti atakům chladu. Z devadesáti procent jde však o psychickou záležitost. Pokud tělu vysíláme signál v podobě strachu z chladu, bude reagovat podrážděně a výsledkem je krajně nepříjemná zkušenost.

Lidská teplota se pohybuje okolo 36 stupňů. I když je celé okolí studené, chlad se dostává převážně pouze na kůži, a trvá dlouhou dobu, než se vnější teplota projeví do vnitřní teploty. Naučit se rozlišovat mezi „je mi zima“ a „působí na mě zima“ je poměrně snadné, ale jde o mocný nástroj.

Když si pustím ledovou sprchu, krásně si uvědomím, jak jsem vlastně rozehřátý (pokud zrovna nejsem zmrzlý). I když na celé mé tělo působí ledová voda, vevnitř si držím svoje krásné teplo, a tedy se neroztřesu zimou. Během sprchování navíc není potřeba mít neustále puštěnou vodu. Na namydlení jsem si obvykle vodu vypnul. Zaprvé, je zbytečné, aby tekla a šetříme tím účet za vodu, a hlavně, když přestane ledová téct, všimneme si, že je okolo dost teplo, a ohřeje nás příjemný dvaceti stupňový vzduch.

Když potom vylezete ze sprchy, je vám tak nějak příjemně. Když vylezu z horké sprchy, tak nějakou dobu klepu kosu. Po ledové vůbec, je mi vždycky tak přiměřeně teplo. Opravdu to funguje.

Experiment jsem asi před rokem ukončil, protože jsem si uvědomil, že sprchování teplou má taky něco do sebe, a když jsem psychicky rozhozený, má na mě skvělé uklidňující účinky. Nicméně jsem začal chodit do fitka, které má saunu, a připadá mi, že jde téměř o tu samou věc, jen je místo ledové vody horký vzduch. Sauna ale navíc způsobuje vyloženě blažené pocity, obzvláště po vydání výrazného množství energie.

Tak, a jaké má to všechno benefity? Není mi téměř nikdy ani moc vedro, ani moc zima. I když si třeba zapomenu bundu (a mikinu) a vracím se v březnu přes půl města ve tři ráno domů, dá se to v klídku zvládnout se sluncem v duši. Stejně tak v dnešních vedrech mi je pořád příjemně, i když ze mě třeba trochu leje, někdy trochu jako z konve. Sauna to přece pořád není 🙂

A tak zatímco většina lidí proklíná vedro a nejradši by už tu měli zase zimu, já plánuju na zimu odjet někam do tepla, protože mi sluníčko dělá prostě dobře!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *